EFT, czyli Technika Emocjonalnej Wolności (Emotional Freedom Techniques), jest jedną z najskuteczniejszych i zarazem najlepiej przebadanych metod pracy z emocjami, wywierającymi wpływ na nasze funkcjonowanie.
Jest to technika samopomocy i pomocy psychologicznej, znana również jako „tapping” (opukiwanie). Jest to metoda oparta na idei, że poprzez stymulowanie punktów akupresury na ciele (głównie na twarzy i dłoniach) oraz jednoczesne skupienie się na problemie emocjonalnym, możemy zredukować stres, lęk, ból emocjonalny lub inne nieprzyjemne doznania.
EFT łączy elementy tradycyjnej chińskiej medycyny (akupresury) z psychologią poznawczą. Kluczowy aspekt EFT polega na:
- Identyfikacji problemu – osoba wybiera określony problem emocjonalny, którym chce się zająć.
- Skupieniu uwagi na emocjach – podczas opukiwania osoba koncentruje się na emocjach związanych z problemem.
- Opukiwaniu określonych punktów na ciele – opukuje się punkty na ciele (znane z akupresury), np. na twarzy, dłoniach i górnej części klatki piersiowej.
Metoda ta pomaga w uwalnianiu blokad energetycznych i przywraca równowagę w organizmie.
Opiera się na połączeniu wiedzy psychologicznej i technik meridianowych. Jej skuteczność wynika z równoczesnej pracy na trzech poziomach: umysłu, emocji i ciała oraz harmonizacji nie tylko obu półkul mózgu, ale też poszczególnych jego części wykształconych na drodze ewolucji (pień mózgu odpowiadający za instynkty, układ limbiczny odpowiadający za emocje oraz kora nowa odpowiadająca za procesy myślowe, pamięciowe i kreatywność).
Podstawy w akupresurze i medycynie chińskiej
EFT opiera się na koncepcjach wywodzących się z tradycyjnej chińskiej medycyny, zwłaszcza akupresury, która zakłada istnienie „meridianów” – kanałów energetycznych w ciele. Zakłada się, że blokady energetyczne w tych meridianach mogą prowadzić do problemów emocjonalnych i fizycznych. Stymulacja punktów akupunkturowych poprzez opukiwanie (tapping) ma na celu uwolnienie tej energii, co rzekomo prowadzi do poprawy zdrowia psychicznego.
Mechanizmy psychologiczne
- Skupienie uwagi i uważność (mindfulness): podczas sesji EFT osoba koncentruje się na problemie emocjonalnym, co również pomaga w jego przetwarzaniu.
- Desensytyzacja emocjonalna: podobnie jak w terapiach opartych na ekspozycji, powtarzane są odpowiednie frazy związane z emocjami co stopniowo obniża ich intensywność.
Badania kliniczne
Istnieje kilka badań nad EFT, które sugerują, że technika ta jest bardzo skuteczna w leczeniu takich problemów jak:
- PTSD (zespół stresu pourazowego): badania wykazały, że EFT może być użytecznym narzędziem do redukcji objawów PTSD u weteranów wojennych oraz ofiar traumy.
- Stres i lęk: przeglądy systematyczne wskazują, że EFT zmniejsza poziom stresu i lęku, przy czym efekty są porównywalne z terapiami poznawczo-behawioralnymi (CBT).
- Zaburzenia lękowe i depresyjne: pewne badania sugerują, że EFT może przynosić krótkoterminową ulgę w objawach depresji i zaburzeń lękowych.
Przykłady badań:
- Sebastian & Nelms (2017): Przegląd badań nad EFT wykazał, że technika ta może skutecznie redukować poziom lęku, depresji i PTSD, porównywalnie do terapii poznawczo-behawioralnej (CBT).
- Church et al. (2013): Badania wskazują na redukcję poziomu kortyzolu (hormonu stresu) po sesji EFT, co sugeruje, że metoda może wpływać na reakcje fizjologiczne związane ze stresem.
Początki EFT sięgają połowy lat 80. XX w., obecnie jest to metoda szeroko rozpowszechniona w USA i Europie Zachodniej. Ze względu na swoją uniwersalność jest wykorzystywana przez psychologów i psychiatrów do leczenia wszelkiego rodzaju zaburzeń, ale także przez coachów, trenerów rozwoju osobistego oraz trenerów sportowych do kreowania sukcesu.
W Polsce od początku XXI w. metodę upowszechniał Instytut EFT Joanny Chełmickiej i Katarzyny Dodd. Obecnie zadania te kontynuuje Fundacja Numen.
Główne korzyści, jakie można uzyskać dzięki tej metodzie:
1. Redukcja stresu i lęku
Jednym z głównych powodów stosowania EFT jest jej skuteczność w redukcji poziomu stresu i lęku.
2. Poprawa emocjonalnego samopoczucia
EFT pomaga w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak gniew, smutek czy poczucie winy. Skupienie się na problemie emocjonalnym w połączeniu z opukiwaniem punktów energetycznych pozwala nie tylko uwolnić te emocje, ale też lepiej zrozumieć i zaakceptować własne uczucia. Może to wspierać poczucie wewnętrznej równowagi.
3. Wsparcie w leczeniu traumy
EFT jest często stosowane jako metoda wspierająca w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD). Badania wykazały, że technika ta może pomóc w redukcji objawów PTSD u weteranów wojennych, ofiar przemocy i osób po traumatycznych przeżyciach. Dzięki EFT można stopniowo zmniejszać intensywność bolesnych wspomnień i związanych z nimi reakcji emocjonalnych. W takim przypadku bardzo wskazane jest prowadzenie przez wykwalifikowanego trenera EFT.
4. Łatwość stosowania
EFT jest prostą techniką, którą można łatwo nauczyć się samodzielnie. Jednak, aby mogła przynieść pełne spektrum pomocy należy wykonywać ją pod okiem trenera EFT.
5. Szybkość działania
Wielu użytkowników EFT twierdzi, że odczuwa poprawę już po jednej sesji lub w krótkim czasie po rozpoczęciu regularnej praktyki. Może to być szczególnie przydatne w sytuacjach nagłego stresu lub emocjonalnego przeciążenia, kiedy szybkie wsparcie emocjonalne jest potrzebne.
6. Wszechstronność
EFT można stosować na szeroki wachlarz problemów emocjonalnych i psychicznych, takich jak:
- Lęk
- Depresja
- Problemy z samooceną
- Poczucie winy lub wstydu
- Natrętne myśli
- Fobie
- Problemy związane z relacjami międzyludzkimi
- Napięcia emocjonalne związane z pracą lub innymi codziennymi wyzwaniami
7. Wsparcie w fizycznych dolegliwościach
Chociaż EFT jest techniką ukierunkowaną głównie na aspekty emocjonalne, niektóre osoby zgłaszają poprawę w obszarze zdrowia fizycznego. Redukcja stresu i napięcia emocjonalnego może mieć pozytywny wpływ na objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, napięcie mięśniowe, problemy ze snem czy nawet przewlekłe dolegliwości, np. bóle pleców.
8. Bezpieczeństwo i brak skutków ubocznych
EFT jest uważane za metodę bezpieczną, ponieważ nie ingeruje fizycznie w organizm w sposób, który mógłby prowadzić do negatywnych skutków ubocznych. Nie wymaga stosowania leków ani agresywnych technik terapeutycznych. Dla osób szukających naturalnych i nieinwazyjnych metod wsparcia, EFT może być atrakcyjną opcją.
9. Wsparcie w rozwoju osobistym
EFT może być wykorzystywane nie tylko do radzenia sobie z negatywnymi emocjami, ale także do wzmacniania pozytywnych aspektów życia, takich jak budowanie pewności siebie, wyznaczanie celów czy rozwijanie motywacji. Regularna praktyka EFT może pomóc w identyfikacji ograniczających przekonań i ich transformacji, co wspiera rozwój osobisty. Zwłaszcza jeśli terapia jest prowadzona przez wykwalifikowanego trenera EFT.
10. Wsparcie w pracy z traumami
EFT może być szczególnie przydatne w pracy z głęboko zakorzenionymi traumami, lękami czy fobiami, gdzie tradycyjne podejścia mogą okazać się niewystarczające lub zbyt trudne do zastosowania. Dzięki metodzie EFT można stopniowo „rozładowywać” negatywne emocje związane z przeszłymi doświadczeniami, co czyni ją narzędziem skutecznym również w długoterminowej pracy nad sobą.
Zapraszam na sesję!
Możemy umówić się na sesję online (konieczna kamerka) lub osobiście w Bielsku-Białej lub gdzie indziej – do uzgodnienia!
Zapraszam również na inne sesje indywidualnej pracy na poziomie podświadomym.
Napisz do mnie przez WhatsApp: 533 871 321 lub messenger: m.me/l.b.indygo lub zamów sesję przez stronę Konsultacje Indywidualne – w komentarzu wpisując EFT – napiszę lub zadzwonię do Ciebie i ustalimy termin spotkania.